اخبار > جایگزینی کشاورزان بازنشسته با تشکل های جدید بهره برداری /قیمت گذاری یکی از عوامل سرکوب بهره وری در کشاورزی است
 


  چاپ        ارسال به دوست

یک پژوهشگر حوزه اقتصادی مطرح کرد؛

جایگزینی کشاورزان بازنشسته با تشکل های جدید بهره برداری /قیمت گذاری یکی از عوامل سرکوب بهره وری در کشاورزی است

عبد المجید شیخی، پژوهشگر حوزه کشاورزی در رابطه با ادعای اخیر معاون وزیر جهاد کشاورزی که متوسط سن کشاورزان را ۵۳۳ سال اعلام کرده است، گفت: متاسفانه غفلت از کشاورزی ریشه عمیقی دارد و به عدم توجه عملی در برنامه های ۵ ساله و در واقع عدم خود باوری و عدم توجه به استعددادهای کشاورزی در کشور بر می گردد.

 

شیخی افزود: بی توجهی و عدم توجه به ایجاد تشکل های جدید اقتصادی و بنگاه های بهره برداری و بهره برداری های جدید باعث شده است که روز به روز متوسط سنی کشاورزان بالاتر رود و یکی از موانع آن عدم توجه به تدوین قوانینی برای تجمیع اراضی خرده کشاورزی است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی ابراز کرد: برای جلوگیری از خرد شدن اراضی قانونی وضع کرده ایم که نیاز به یک قانون مکمل دارد تا اراضی خرد شده را تجمیع کند و این تجمیع باید به برنامه انتقال متکی باشد یعنی انتقال از کشاورزانی که بازنشسته می شوند و جایگزینی آن ها با تشکل های جدید بهره برداری که متشکل از نیروهای فارغ التحصیل هستند.

 

این پژوهشگر حوزه کشاورزی در ادامه اظهار کرد: فقدان برنامه منظم و تمام شمول ناظرین سر مزرعه یکی دیگر از مسائل است و عدم توجه به بیمه بیکاری و بازنشستگی در روستاها و فقدان الگوی توسعه روستایی و کشاورزی در برنامه بزرگترین معضلی است که یکی از آثارش پیر شدن کشاورزان است.

 

شیخی عنوان کرد: عامل قیمت گذاری یکی دیگر از عوامل سرکوب بهره وری است، کشاورزان حداقل کننده هزینه و حداکثر کننده درآمد نیستند و به دلیل حمایت از مصرف کننده ما اجازه نمی دهیم آن ها روی درآمدشان مدیریت داشته باشند یعنی قدرت افزایش درآمد با چانه زنی قیمت در بازار را ندارند و از طرف دیگر هزینه ها برای این ها بدون اینکه کنترل و حمایتی باشد روز به روز رو به افزایش است که خود به خود این سود کمتر شده و کشاورزی سرکوب می شود.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان خاطر نشان کرد: فقدان برنامه حمایت دولتی که باید تمام عیار باشد و هم اکنون کشورهای اروپایی و صنعتی علی الرغم پیشرفت در صنعت بیش از ۳۵ درصد نرخ موثر حمایت از کشاورزی حمایت می کنند که حتی ۸ سال دور اروگوئه در موافقت نامه تعرفه و تجارت مانع شد و آن ها حاضر نشدند دست از حمایت بخش کشاورزی بردارند.

 

 

 

آرمان کرمان


٠٨:٤٥ - سه شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٥    /    عدد : ٣٦٩١٠    /    تعداد نمایش : ٧٦خروج
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب