اخبار > کشاورزان کود مرغی را با هماهنگی دامپزشکی از منابع مطمئن خریداری کنند
 


  چاپ        ارسال به دوست

کشاورزان کود مرغی را با هماهنگی دامپزشکی از منابع مطمئن خریداری کنند

حسین رشیدی مدیر کل دامپزشکی استان کرمان در خصوص شیوع انفولانزای پرندگان در استان کرمان در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان اظهار داشت : در پی مشاهده کانون بیماری آنفولانزا در جنوب استان و  در شهر کرمان اقدامات مراقبتی و پایش بیماری را تشدید کردیم .

وی افزود: همکاران ما در تمام مراکز پرورش طیور و پرنده فروشی ها به طور مداوم مراقبت و پایش را دارند هم چنین و نمونه گیری ها از مزارع در حال انجام است که خوشبختانه بعد از کانون تایید شده اقدامات پاکسازی، معدوم سازی و مراقبتی را به طور کامل انجام دادیم بطوریکه گزارش جدیدی از شیوع این بیماری را نداشته ایم.

رشیدی گفت: جواب نمونه هایی که در حال حاضر گرفته شده و در آزمایشگاه آزمایش شده اند تا به الان منفی بوده است  و در تمام شهرستان ها هم نمونه های موارد مشکوک را نمونه گیری می کنند که خوشبختانه آنها هم موردی را نداشته اند بنابراین به نظر می رسد که موارد مراقبتی و پایشی تا به الان خوب جواب داده است .

وی ضمن بیان توصیه ای به مردم استان ،ابراز داشت: در یک ماه باقی مانده زمستان ، به هیچ وجه پرنده زنده ای را خریداری نکنند که احیانا ممکن است مواردی باشد افراد سودجو به جا به جایی پرنده برخی از استان ها به استان کرمان داشته باشند و حتما دقت کنند از پرنده فروشی های در اطراف شهر که زنده فروشی پرنده دارند ، خریداری نکنند و اگر مواردی وجود دارد حتما به دامپزشکی اطلاع دهند .

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان تاکید کرد: در خصوص مرغداران نیز سفارشاتی وجود دارد که مسائل بهداشتی را رعایت کنند و از ورود پرنده زنده و ماشین های آلوده به مرغداری ها جلوگیری کنند هم چنین افرادی که در مرغداری ها فعالیت می کنند نباید به هیچ وجه در جایی دیگر با پرنده زنده تماس داشته باشند.

وی عنوان کرد: همشریان کرمانی چنانچه در اطراف مرغداری و در حاشیه شهر و … تلفات مرغ را مشاهده کردند به دامپزشکی اطلاع دهند تا در اسرع وقت اقدامات لازم صورت گیرد.

رشیدی افزود:مردم کماکان از مرغ و تخم مرغی که در بازار و تحت نظارت دامپزشکی عرضه می شود می توانند استفاده کنند و در این رابطه نگرانی وجود ندارد .

وی با بیان اینکه امیدواریم با پشت سر گذاشتن فصل سرما مخاطرات این  بیماری کمتر شود ، توضیح داد: تأکید ما بر این است گاها مواردی پیدا می شود که در کوچه ها و اماکن دیگر ، افرادی اقدام به کشتار مرغ داشته و همان جا عرضه دارند در این صورت به هیچ وجه نباید از این منابع مرغ خریداری شود .

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان بیان کرد : از جمله اقدامات دیگر دامپزشکی استان برپایی قرنطینه هایی در ورودی های استان با همکاری نیروی انتظامی می باشد تا از ورود پرنده های زنده جلوگیری شود.

وی خاطر نشان کرد : کود مرغی عامل خطرناک دیگری است و از تمامی کشاورزان تقاضا داریم کود مرغی را با هماهنگی دامپزشکی از منابع مطمئن وارد کنند تا کودی باشد حامل ویروس فوق حاد پرندگان نباشد و اگر این هماهنگی را با ما انجام دهند ما می توانیم منابع مطمئنی را به آنها معرفی کرده تا کود را از مبادی مطمئن وارد کنند.

 

 

ارمان کرمان


١٢:٤٦ - شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٥    /    عدد : ٣٧٧٥٠    /    تعداد نمایش : ١٦٧خروج
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب